Regionkansliet

FINANSROTELN

Irene Svenonius
Finansregionråd
Regionstyrelsens ordförande, gruppledare
irene.lundqvist-svenonius@sll.se
08 737 41 31

Charlotte Broberg
Fastighets- och serviceregionråd
charlotte.broberg@sll.se
08 737 41 70

Gustaf Drougge 
Kanslichef
Ansvarig för kansliets övergripande arbete samt personalchef
gustaf.drougge@sll.se
073 200 31 10

Tobias Sjö
Chef för ledningskansliet 
tobias.sjo@sll.se
070 737 41 19

Fredrik Wevle
Budgetchef
Bevakar fastighets- och servicenämnden 
fredrik.wevle@sll.se 
070 737 52 79

Carl Albinsson
1:e regionrådssekreterare
carl.albinsson@sll.se
070-737 62 50

Victoria Seeman
Regionrådssekreterare

Emil Botes
Regionrådssekreterare
Bevakar tillväxt- och regionplanenämnden
emil.botes@sll.se    
070-737 63 42

Harald Eiken
regionrådssekreterare
Bevakar forskningsberedningen
harald.eiken@sll.se
070-737 45 68

Erika Falck
Regionrådssekreterare
Regionrådets bokningar och engagemang
erika.falck@sll.se
070 737 43 57

TRAFIKROTELN

Kristoffer Tamsons
Trafikregionråd och vice gruppledare 
kristoffer.tamsons@sll.se
08 737 41 23

Claes Wersäll 
1:e Regionrådssekreterare
Bevakar Trafiknämnden samt ansvarig för rotelns övergripande arbete. 
claes.wersall@sll.se
070-737 41 90

Harald Eiken
Regionrådssekreterare
harald.eiken@sll.se                  
070 737 45 68

Emil Botes
Regionrådssekreterare
emil.botes@sll.se
070-73763 42

Erika Falck
Regionrådssekreterare
Regionrådets bokningar och engagemang.
erika.falck@sll.se
070 737 43 57

VÅRD- OCH VALFRIHETSROTELN

Tobias Nässén
Tillgänglighets- och valfrihetsregionråd
tobias.nassen@sll.se

Carl Henrik Svenson
Regionrådssekreterare
Bevakar Hälso- och sjukvårdsnämnden samt underliggande beredningar och utskott
carl-henrik.svenson@sll.se
070 737 00 84

Erika Falck
Regionrådssekreterare
Regionrådets bokningar och engagemang.
erika.falck@sll.se
070 737 43 57

KOMMUNIKATIONSAVDELNINGEN

Linnea Lundgren
Pressekreterare, finansfrågor
Ansvarar för Irene Svenonius, Charlotte Broberg, Tobias Nässén 
linnea.e.lundgren@sll.se
070 737 57 53, pressjour 08-737 33 33

Emil Johansson
Pressekreterare trafik,
Pressanvarig för Kristoffer Tamsons
070-737 76 33, pressjour 08-737 33 33
emil.e.johansson@sll.se

Daniel Frisén 
Presskontakt för frågor som rör sjukvård och fastighetsfrågor. 
Ansvarar för Charlotte Broberg. 
daniel.frisen@sll.se
070-737 61 14, pressjour 08-737 33 33

Sofia Höglund
sofia.hoglund@sll.se