AKTUELLT
Visa:
Filmer
Filmer
Moderaterna i Jönköpings Län Moderaterna i Jönköpings Län
NU ÄR VALSEDLARNA TILL RIKSDAG OCH REGION KLARA!

Vid nomineringsstämma lördagen den 9 december i Rosensalen i Jönköping fastställde Moderaterna i Jönköpings län valsedlarna för riksdagsvalet och regionvalet.
- Nu går vi ut och tar valkampen på alla nivåer i politiken. Vi har satt ihop ett starkt lag som kommer att visa att Moderaterna är ett parti som även i fortsättningen kan ta ansvar genom att fatta kloka och genomtänkta beslut på alla nivåer för medborgarnas bästa, säger Gottlieb Granberg som är förbundsordförande för Moderaterna i Jönköpings län.

VALSEDEL TILL RIKSDAGEN

1 Mats Green
2 Helena Bouveng
3 Malin Olsson
4 Tobias Petersson
5 Susanne Wahlström
6 Kent Ly
7 Anton Eriksson
8 Tomas Erazim
9 Maria Gullberg
10 Peter Jutterström
11 Gert Jonsson
12 Carina Lindström
13 Robin Wallén Nilsson
14 Carl-Johan Lundberg
15 Mats Hansson
16 Sofia Ridderstad
17 Mirsad Puskar
18 Sara Granklint
19 Michael Andersson
20 Kristin Hästmark
21 Annika Karlsson
22 Caroline von Wachenfelt
23 Ulf Månsson
24 Joakim Isaksson


Till regionfullmäktige i Region Jönköpings län beslutades om följande valsedlar:

VALKRETS: GISLAVED-GNOSJÖ-VAGGERYD-VÄRNAMO
1 Carina Källman, Värnamo
2 Lisbeth Andersson, Smålandsstenar
3 Ann-Katrin Löfstedt, Vaggeryd
4 Bertil Nilsson, Nissafors
5 Lars Carlborg, Värnamo
6 Lis Melin, Anderstorp
7 Gert Jonsson, Hok
8 Senada Sacic, Gnosjö
9 Gottlieb Granberg, Horda
10 Anton Sjödell, Reftele
11 Gunilla Otterberg, Skillingaryd
12 Arne Ottosson, Gnosjö
13 Glenn Lund, Rydaholm
14 Jonas Eriksson, Gislaved
15 Lars Seger, Vaggeryd
16 Kristine Hästmark, Gnosjö
17 Ingvar Björk, Värnamo
18 Maria Gullberg Lorentsson, Gislaved
19 Katarina Samuelson, Skillingaryd
20 Hans Uhlmann, Gnosjö
21 David Wernov, Bredaryd
22 Jörg Neumann, Smålandsstenar
23 Marita Sjöberg, Skillingaryd
24 Rolf Davidsson, Hillerstorp
25 Arne Ekegren, Bor
26 Agneta Karlsson, Smålandsstenar
27 Jan Sandberg, Gnosjö
28 Markus Lewintus, Hestra

VALKRETS: ANEBY-EKSJÖ-NÄSSJÖ-TRANÅS-SÄVSJÖ-VETLANDA
1 Malin Olsson, Nässjö
2 Anders Bengtsson, Vetlanda
3 Anders Wilander, Tranås
4 Anders Gustafsson, Eksjö
5 Gunnel Svensson Sävsjö
6 Birgit Andersson, Aneby
7 Jennie Arvidsson, Nässjö
8 Carina Bardh, Vetlanda
9 Gunnel Lind, Tranås
10 Mats Danielsson, Eksjö
11 Karin Magnusson, Sävsjö
12 Caroline von Wachenfeldt, Aneby
13 Urban Persson, Nässjö
14 Douglas Thor, Vetlanda
15 Mirsad Puskar, Tranås
16 Björn Nordh, Eksjö
17 Jan-Ove Fransson, Sävsjö
18 Rikard Swärd, Aneby
19 Carina Larsson, Nässjö
20 Kjell Gunnarsson, Vetlanda
21 Mats Holmstedt, Tranås
22 Ronnie Gustafsson, Eksjö
23 Alf Wihrén, Sävsjö
24 Lars Asklöf, Aneby
25 Anna Gerebo, Nässjö
26 Kjell Sandahl, Vetlanda
27 Oliver Hultqvist, Vetlanda
28 Katarina Norén, Eksjö
29 Alexandra Wikström Kelemen, Sävsjö
30 Julia Karlsson, Vetlanda

VALKRETS: JÖNKÖPING-HABO-MULLSJÖ

1 Malin Wengholm, Jönköping
2 Eva Nilsson, Mullsjö
3 Thomas Bäuml, Jönköping
4 Gun Lust, Skärstad
5 Carl Johan Lundberg, Bankeryd
7 Magnus Berndtzon, Gränna
8 Vilbert Soleymanian, Jönköping
9 Kent Ly, Jönköping
10 Thomas Werthén, Habo
11 Henrik Jansson, Mullsjö
12 Susanne Wahlström, Habo
13 Peter Jutterström, Bankeryd
14 Joakim Dahlström, Bankeryd
15 Bengt-John Johansson, Jönköping
16 Ivan Högstedt, Huskvarna
17 Kristoffer Rasmussen, Jönköping
18 Anton Eriksson, Bankeryd
19 Janne Hedell, Huskvarna
20 Christoffer Gullberg, Barnarp
21 Håkan Svenningsson, Jönköping
22 Sven-Enar Johansson, Jönköping
23 Jan Walgeby, Jönköping
24 Anita Larsson Johansson, Jönköping
25 Jimmie Larsson, Mullsjö
Läs mer
Facebook