Fastställda valsedlar

Moderaterna i Västerbotten genomförde på lördagen nomineringsstämma och fastställde riksdagsvalsedel inför valet 2022. Partiets nomineringsprocess har pågått under 2021, där föreningar och medlemmar har kunnat nominera kandidater till valsedeln.

Därutöver fastställdes vid separata nomineringsstämmor valsedlar för regionens Södra och Västra valkrets i Västerbotten samt Umeå kommun. Stämmorna ägde rum vid digitala stämmor i helgen. Alla val skedde i enighet och följde de olika nomineringskommittéernas förslag. Valsedlarna bifogas nedan. Alla valsedlar är varvade män/kvinnor.

Valsedel Moderaterna till Riksdagen 2022 

  1. Edward Riedl, 46, riksdagsledamot, Umeå
  2. Elisabeth Björnsdotter Rahm, 57, riksdagsledamot, Lycksele
  3. Andreas Löwenhöök, 38, oppositionsråd, Skellefteå
  4. Joline Göttfert, 27, politisk sekreterare, Umeå
  5. Jan Nilsson, 63, utvecklingsledare, Vännäs
  6. Victoria Boström, 53, administratör, Robertsfors
  7. Johan Söderberg, ekonomichef, 38, Skellefteå
  8. Veronika Håkansson, 50, redovisningsekonom, Storuman
  9. Gabriel Farrysson, 40, konsult, Hörnefors
  10. Anna-Karin Nilsson, 63, kemist, Nordmaling
  11. Oliver Granered, 22, butikssäljare, Umeå
  12. Christina Lidström, 55, kommunalråd, Bjurholm
  13. Ulf Wahllöf, 69, distriktsläkare, Robertsfors
  14. Åsa Ågren Wikström, 51, fd riksdagsledamot, Umeå
  15. Tomas Nilsson, 66, entreprenör, Vindeln
  16. Micaela Löwenhöök, 34, kommunikatör, Skellefteå
  17. Lars Eliasson, 65, skogsföretagare, Vilhelmina
  18. Madelene Nord, 29, undersköterska, Umeå
  19. Alireza Mosahafi, 49, Production Associate, Umeå
  20. Lotta Holmberg, 67, vårdlärare, Umeå
  21. Anton Bergström, 26, partiombudsman, Umeå
  22. Elli-Mari Lundgren, 42, enhetschef, Umeå
  23. Anna Hedman, 53, avdelningschef, Sävar
  24. Ulf Widman, 62, säljare, Storuman

Valsedel Moderaterna Umeå kommun 2022

  1. Anders Ågren, 50, kommunalråd, Öst på stan
  2. Gunilla Berglund, 79, fd kommunalråd, Mariedal
  3. Elmer Eriksson, 73, entreprenör, Hörnefors
  4. Lena Riedl, 60, sjuksköterska, Teg
  5. Stefan Nordström, 73, civiljägmästare, Haga
  6. Joline Göttfert, 27, politisk sekreterare, Öst på stan
  7. Ulrik Berg, 63, ingenjör, Täfteå
  8. Marianne Löfstedt, 83, fd kommunalråd, Väst på stan
  9. Igor Jonsson, 63, tidningstryckare, Kåddis
  10. Madelene Nord, 29, undersköterska, Haga
  11. Alireza Mosahafi, 50, Production Associate, Teg
  12. Kjerstin Widman, 68, tandläkare, Teg
  13. Lennart Johansson, 75, företagare, Klabböle
  14. Lotta Holmberg, 67, vårdlärare, Haga
  15. Greger Knutsson, 74, entreprenör, Botsmark
  16. Åsa Ågren Wikström, 51, fd riksdagsledamot, Öst på stan
  17. Mikael Thyni, 55, platschef, Öbacka
  18. Josefine Gustavsson, 33, juriststudent, Ålidhöjd
  19. Leif Lundgren, 67, företagare, Haga
  20. Mia Winroth, 54, företagare, Teg
  21. Christer Lindvall, 69, fd ombudsman, Ersboda
  22. Linda Jervik Steen, 33, doktorand, Berghem
  23. Gabriel Farrysson, 40, konsult, Hörnefors
  24. Liv Granbom, 77, distriktssjuksköterska, Väst på stan
  25. Anders Alfredsson, 54, entreprenör, Umedalen
  26. Izabel Riedl, 22, politisk sekreterare, Teg
  27. Oliver Granered, 22, butikssäljare, Berghem
  28. Eva Westman Modig, 79, datakonsult, Haga
  29. Harald Svensson, 54, administratör, Ålidhem
  30. Anna Hedman, 53, avdelningschef, Sävar
  31. Anton Bergström, 26, partiombudsman, Haga
  32. Christina Rydberg, 46, jurist, Haga
  33. Jonatan Hjeltman, 22, studerande, Nydalahöjd
  34. Elli-Mari Lundgren, 42, enhetschef, Grubbe
  35. David Dwayne Andersson, 28, barnskötare, Umedalen
  36. Sofia Bergqvist, 53, Document manager, Böleäng
  37. Birger Andersson, 75, veterinär, Tavelsjö
  38. Emma Bergquist, 21, studerande, Carlshöjd
  39. Peteris Timofejevs, 40, universitetslektor, Väst på stan
  40. Anja Isaksson, 33, läkare, Väst på stan
  41. Roger Persson, 70, konsult, Grubbe
  42. Maja-Stina Bylund, 37, jurist, Mariehem
  43. Ola Lundgren, 51, leg receptarie, Mariehem
  44. Annicka Eriksson, 67, arbetsledare, Hörnefors
  45. Hans Modig, 82, fd överläkare, Haga
  46. Åsa Hörnsten, 58, professor, Öst på stan
  47. Kenneth Grahn, 69, fastighetsägare, Teg
  48. Tommy Strand, 76, gymnasielärare, Berghem
  49. Arvin Björkgren, 19, studerande, Ersboda
  50. Willy Brändström, 78, egenföretagare, Centrum
  51. Christer Åström, 67, yrkesofficer, Umedalen
  52. Gunnar Öqvist, 71, pensionär, Sävar
  53. Robert Winroth, 49, företagare, Öst på stan
  54. Lennart Sandström, 69, pensionär, Sandbacka
  55. Artem Shiryaev, 25, studerande, Ålidhöjd
  56. Marcus Bornemisza, 58, tågvärd, Holmsund
  57. Markus Johansson, 30, civilekonom, Öst på stan
  58. Carl Johan Rådström, 43, personlig assistent, Grisbacka
  59. Anton Karlström, 26, studerande, Ålidhem
  60. Patrik Andersson, 52, affärsutvecklare, Röbäck
  61. Philip Swärd, 22, studerande, Ålidhöjd
  62. Christer Fessé, 73, företagsrådgivare, Grubbe
  63. Lars Möllsten, 40, ingenjör, Böleäng
  64. Viktor Brodin, 32, driftsledare, Tavelsjö

Valsedel för Moderaterna Södra Regionvalkretsen 2022

  1. Nicklas Sandström, 39, regionråd i opposition, Umeå
  2. Åsa Ågren Wikström, 51, fd riksdagsledamot, Umeå
  3. Anton Bergström, 26, partiombudsman, Umeå
  4. Anna-Karin Nilsson, 63, kemist, Nordmaling
  5. Elmer Eriksson, 73, entreprenör, Hörnefors
  6. Åsa Hörnsten, 58, professor, Umeå
  7. Robert Winroth, 49, företagare, Umeå
  8. Kjerstin Widman, 64, tandläkare, Umeå
  9. Ulf Wahllöf, 69, distriktsläkare, Robertsfors
  10. Anna Hedman, 52, avdelningschef, Sävar
  11. Jonathan Hjeltman, 22, studerande, Umeå
  12. Liv Granbom, 77, distriktssjuksköterska, Umeå
  13. Sven-Åke Boström, pensionär, Bjurholm
  14. Lotta Holmberg, 67, distriktssjuksköterska, Umeå
  15. Kent Ärletun, 73, företagare Vindeln
  16. Monica Samuelsson, 73, VVS-ingenjör, Nordmaling
  17. Jan Nilsson, 63, utvecklingsledare, Vännäs
  18. Lena Riedl, 60, sjuksköterska, Umeå
  19. Oliver Granered, 22, butikssäljare, Haga
  20. Joline Göttfert, 27, politisk sekreterare, Umeå
  21. Tobias Kyrk, 37, läkare, Umeå
  22. Madelene Nord, 29, undersköterska, Umeå
  23. Peteris Timofejevs, 40, universitetslektor, Umeå
  24. Christina Lidström, 55, kommunalråd, Bjurholm
  25. Christer Lindvall, 69, fd ombudsman, Umeå
  26. Christina Rydberg, 46, jurist, Umeå
  27. Markus Johansson, 30, civilekonom, Umeå
  28. Ewa Miller, 67, revisor, Umeå
  29. Alireza Mosahafi, 49, Production Associate, Umeå
  30. Cecilia Gustafsson, 54, administratör, Vindeln
  31. Per Hörnsten, Docent, f. överläkare 78, Umeå
  32. Izabel Riedl, 22, politisk sekreterare, Umeå
  33. Marcus Ljadas, 44, servicerådgivare, Bjurholm
  34. Elli-Mari Lundgren, 42, enhetschef, Umeå
  35. Hans Modig, 82, pensionerad överläkare, Umeå
  36. Anja Isaksson, läkare, 33, Umeå
  37. Kenneth Isaksson, företagare, 71, Robertsfors
  38. Josefine Gustafsson, 33, juriststudent, Umeå
  39. Gabriel Farrysson, 39, konsult, Umeå
  40. Maja-Stina Bylund, jurist, Umeå
  41. Arvin Björkgren, 19, studerande, Umeå
  42. Linda Jervik Steen, doktorand, Berghem
  43. Artem Shiryaev, 24, studerande, Umeå
  44. Thelma Wikström, 19, studerande, Vindeln
  45. Harald Svensson, administratör, Umeå
  46. Sofia Bergqvist, 53, Document manager, Umeå
  47. Christer Fessé, 73, företagsrådgivare, Umeå
  48. Victoria Boström, 53, administratör, Umeå
  49. Philip Svärd, 21, studerande, Umeå
  50. Annika Eriksson, 67, arbetsledare, Hörnefors
  51. Carl-Johan Rådström, 43, personlig assistent, Umeå
  52. Marianne Löfstedt, 83, fd kommunalråd, Umeå
  53. Patrik Andersson, 48, affärsutvecklare, Umeå
  54. Eva Westman Modig, 79, datakonsult, Umeå
  55. Gunnar Öqvist, 71, pensionär, Sävar
  56. Jan Persson, 62, civilingenjör, Nordmaling
  57. Christer Åström, 67, yrkesofficer, Umeå
  58. Anton Karlström, 26, studerande, Umeå
  59. Ola Lundgren, 51, leg receptarie, Umeå
  60. Stefan Nordström, 73, civiljägmästare, Umeå
  61. Lars Möllsten, 40, ingenjör, Böleäng

Valsedel för Moderaterna Västra Regionvalkretsen 2022

  1. Elisabeth Björnsdotter Rahm, 57, riksdagsledamot, Lycksele
  2. Ulf Vidman, 62, säljare, Tärnaby
  3. Anna Ackemo, 52, distriktssjuksköterska, Lycksele
  4. Lars Eliasson, 65, Skogsföretagare, Vilhelmina
  5. Ewa Stuge, 70, barnsjuksköterska, Örträsk
  6. Johan Holmlund, 66, Lycksele
  7. Veronica Håkansson, 50, Redovisningsekonom, Storuman
  8. Olle Wärnick, 79, fd officer, Gunnarn
  9. Kajsa Murbäck, 49, undersköterska, Lycksele
  10. Håkan Carlström, 81, ordf i Lycksele Djurpark, Lycksele
  11. Michael Nilsson, 65, Företagare, Lycksele