Press­avdelningen

Moderaternas pressavdelning hjälper journalister att komma i kontakt med partiets företrädare

Pressavdelningen ska inte kontaktas för allmänna frågor/funderingar eller skolarbeten.

Se istället sidorna för allmänna förfrågningar respektive skolarbeten.

Pressjour

För medieförfrågningar till talespersoner utöver de som anges längre ned, kontakta pressjouren.

0736-828000 (ej sms) eller på pressjour@moderaterna.se.

Kontaktpersoner

Martin Borgs

Kommunikationschef
martin.borgs@moderaterna.se

Niklas Gillström

Presschef
niklas.gillstrom@moderaterna.se
072-206 15 40

Siri Steijer

Pressekreterare
siri.steijer@moderaterna.se
072-203 50 52

Presskontakt för:
Ulf Kristersson, partiledare

Helena Walentowicz

Pressekreterare
helena.walentowicz@moderaterna.se
072-205 49 42

Presskontakt för:
Ulf Kristersson, partiledare

Caroline Opsahl

Pressekreterare
caroline.opsahl@moderaterna.se
072-207 42 20

Presskontakt för:
Gunnar Strömmer, partisekreterare 
Tobias Billström, gruppledare i riksdagen

Hanna Strömberg

Pressekreterare
hanna.stromberg@moderaterna.se
073-558 72 34

Presskontakt för:
Elisabeth Svantesson, ekonomisk-politisk talesperson

Tom Samuelsson

Projektledare, pressekreterare
tom.samuelsson@moderaterna.se
073-086 98 57

Presskontakt för:
Jessica Rosencrantz, miljö- och klimatpolitisk talesperson
Carl-Oskar Bohlin, näringspolitisk talesperson

Karl Opdal

Pressekreterare
karl.opdal@moderaterna.se
073-804 81 50

Presskontakt för:
Johan Forssell, rättspolitisk talesperson
Maria Malmer Stenergard, migrations- och socialförsäkringspolitisk talesperson

Anna Ståhlgren Nislander (föräldraledig)

Pressekreterare
anna.stahlgren@moderaterna.se

Pressmeddelanden från Moderaterna

Besök Moderaternas pressrum

Moderaternas pressrum (extern länk)