Press­avdelningen

Moderaternas pressavdelning hjälper journalister att komma i kontakt med partiets företrädare

Pressjour

För allmänna förfrågningar och talespersoner utöver de som anges längre ned, kontakta pressjouren.

0736-828000 (ej sms) eller på pressjour@moderaterna.se.

Kontaktpersoner

Martin Borgs

Kommunikationschef
martin.borgs@moderaterna.se

Niklas Gillström

Presschef
niklas.gillstrom@moderaterna.se
072-206 15 40

Presskontakt för:
Gunnar Strömmer, partisekreterare 
Tobias Billström, gruppledare i riksdagen

Helena Walentowicz

Pressekreterare
helena.walentowicz@moderaterna.se
072-205 49 42

Presskontakt för:
Ulf Kristersson, partiledare

Hanna Strömberg

Pressekreterare
hanna.stromberg@moderaterna.se
073-558 72 34

Presskontakt för:
Elisabeth Svantesson, ekonomisk-politisk talesperson
Niklas Wykman, skattepolitisk talesperson
Mats Green, arbetsmarknadspolitisk talesperson

Tom Samuelsson

Projektledare, pressekreterare
tom.samuelsson@moderaterna.se
073-086 98 57

Presskontakt för:
Jessica Rosencrantz, miljö- och klimatpolitisk talesperson
Lars Hjälmered, utbildningspolitisk talesperson
John Widegren, landsbygdspolitisk talesperson
Carl-Oskar Bohlin, näringspolitisk talesperson
Maria Stockhaus, trafikpolitisk talesperson
Kristina Axén Olin, kulturpolitisk talesperson
Filippa Reinfeldt, hbtq-politisk talesperson

Johan Hjelmstrand

Chief Data Officer, pressekreterare
johan.hjelmstrand@moderaterna.se
073-022 64 97

Presskontakt för:
Hans Wallmark, utrikespolitisk talesperson
Jessika Roswall, EU-politisk talesperson
Pål Jonson, försvarspolitisk talesperson

Karl Opdal

Pressekreterare
karl.opdal@moderaterna.se
073-804 81 50

Presskontakt för:
Johan Forssell, rättspolitisk talesperson
Maria Malmer Stenergard, migrations- och socialförsäkringspolitisk talesperson
Karin Enström, gruppledare i riksdagens konstitutionsutskott
Viktor Wärnick, bostadspolitisk talesperson
Camilla Waltersson Grönvall, socialpolitisk talesperson 

Anna Ståhlgren Nislander (föräldraledig)

Pressekreterare
anna.stahlgren@moderaterna.se

Siri Steijer

Pressekreterare för Ulf Kristersson
siri.steijer@moderaterna.se
072-203 50 52

Pressmeddelanden från Moderaterna

Besök Moderaternas pressrum

Moderaternas pressrum (extern länk)