Nej till bolåneskatten – för ett Sverige där fler kan förverkliga sina drömmar
Här hittar du Moderaternas plan för att förverkliga husdrömmar och stoppa bolåneskatten.
– Höstens val kommer bli ett val om höjda skatter, säger Elisabeth Svantesson.
Sju av tio svenskar vill någon gång bo i hus. Men för många känns husdrömmen avlägsen. Det är för dyrt, inte minst för unga och barnfamiljer. När två helt vanliga löner inte längre räcker för att köpa ett hus riskerar något viktigt att gå förlorat: tron på att nästa generation kan få det bättre än den förra.
Fler ska kunna uppfylla husdrömmen
Småhusbyggandet i Sverige är det lägsta på 100 år och en hel generation håller nu på att stängas ute från husdrömmen. Därför har Moderaterna satt upp ett mål: två vanliga löner ska räcka för att kunna spara ihop till ett hus i Sverige.
Moderaternas plan för att fler ska kunna uppfylla husdrömmen
- * Se till att ansträngning lönar sig genom 5 000 kronor mer i månaden för en vanlig familj
- * Skattefritt sparande på ISK upp till 500 000 kronor
- * Vi säger nej till bolåneskatt
- * Ett program för fler hus och stärkta flyttkedjor
- * Bygg 4 000 nya småhus i Stockholms stad
Vi är på rätt väg – men vi är inte framme
Den första delen av planen handlar om att fortsätta stärka vanliga familjers ekonomi. Den här mandatperioden har den moderatledda stärkt ekonomin för en vanlig tvåbarnsfamilj med 5 000 kronor i månaden. Vi har dessutom sänkt ISK-skatten, höjt bolånetaket och slopat det skärpa amorteringskravet för att fler ska kunna spara ihop till en kontantinsats. Vi är på rätt väg – men vi är inte framme.
Vårt vallöfte: 5 000 kronor mer i månaden
Nästa mandatperiod vill vi göra det igen och fortsätta stärka ekonomin för alla som arbetar. En vanlig familj ska få 5 000 kronor mer i månaden, bland annat genom sänkt skatt på arbete, ett föräldraavdrag och kollektivtrafikkort som skattefri förmån. Vi vill också höja gränsen för skattefritt sparande på ISK till en halv miljon kronor. Det gör att fler familjer kommer kunna spara ihop till en kontantinsats.
Moderaterna säger nej till bolåneskatten
Socialdemokraterna vill införa en bolåneskatt som kostar 7 000 kronor om året för en vanlig hårt arbetande familj med ett bolån på 3 miljoner kronor. För de vill spendera mer – bland annat på löftet om 12 500 kronor mer i passiva bidrag varje år till en fembarnsfamilj i ett utanförskapsområde. Vi tycker att ansträngning ska löna sig.
Varför är det en bolåneskatt?
De rödgröna kallar sitt förslag för en bankskatt. Men det blir i praktiken en skatt på bolån. Varför det? Jo, beror på hur skatten är konstruerad. Socialdemokraternas skatt på bankernas räntenetto kommer få betalas av bolånekunderna genom högre räntor och blir en bolåneskatt. Bankerna själva, Mikael Damberg och Magdalena Andersson har bekräftat att kostnaden kommer tas ut på bolånekunder. Skatten gör staten beroende av höga räntor. Det som beskattas är räntenettot, så för att få in skatteintäkterna behöver räntorna i Sverige hållas uppe.
Så mycket dyrare blir det för dig med S bolåneskatt
För ett lån på 3 miljoner kronor kommer räntan öka med ungefär 7 000 kronor per år om Socialdemokraternas bolåneskatt införs.
Konsekvensen av bolåneskatten mer än utraderar effekten av Socialdemokraternas förslag om höjning av barnbidraget med 5 000 kronor per år.
– Magdalena Andersson ljuger helt enkelt när hon säger att vanliga familjer kommer få det bättre med Socialdemokraternas ekonomiska politik. Hon ger med den ena handen och tar med den andra. När hon lovar att höja barnbidraget med 5 000 kronor om året vill hon samtidigt höja skatten på bolån, säger finansminister Elisabeth Svantesson
Ställ dig själv frågan: Har du råd med en rödgrön regering?
Bolåneskatten slår hårdast mot unga och barnfamiljer
Bolåneskatten kommer att slå hårdast mot de som precis kommit in på bostadsmarknaden och barnfamiljer. Det kommer också göra det svårare både att köpa sitt första boende och att gå från lägenhet till hus.
Rika människor behöver inte låna pengar när de ska köpa sin första lägenhet eller bilda familj och flytta till ett hus. De sitter redan på kapitalet som krävs. Det är vanligt folk som behöver gå till banken och be om ett bolån för att ha råd med någonstans att bo.
Vi står inför ett vägval
Bolåneskatten är inte det enda hotet mot alla som vill bo i hus om Magdalena Andersson får bilda regering. De rödgröna vill även införa fastighetsskatt och höja skatten på ISK-sparande.
– Det skulle krossa husdrömmen för en hel generation av svenskar, säger Elisabeth Svantesson.
En folkomröstning om högre skatter
Moderaterna har presenterat över 70 miljarder i konkret finansiering. Inget annat parti har presenterat seriös finansiering för nästa mandatperiod. Utan finansiering genom omprioriteringar finns bara ett alternativ kvar – höjda skatter för hårt arbetande svenskar som kommer drabba svensk ekonomi hårt.
– Det är tydligt, höstens val kommer bli ett val om höjda skatter, säger Elisabeth Svantesson.
