Ansträngning ska löna sig – brott ska straffa sig
Idag presenterar Moderaternas partiledare och Sveriges statsminister Ulf Kristersson, tillsammans med finansminister Elisabeth Svantesson och justitieminister Gunnar Strömmer, Moderaternas inriktning framåt – vi vill bygga ett rättvisare Sverige där ansträngning lönar sig och brott straffar sig.
Som ni vet tog vi över ett land med flera parallella kriser. Sedan dess har vi fått saker gjorda. Vi har kommit långt, men vi är inte framme. Vi vill bygga ett rättvisare Sverige – där det lönar sig att göra det lilla extra och att anstränga sig, och där det straffas att begå brott.
Under våra fyra år med en moderatledd regering har vi bland annat:
• Bekämpat inflationen och sett till att en vanlig familj får behålla 5 000 kronor mer i månaden.
• Halverat det dödliga gängvåldet.
• Fått den lägsta asylinvandringen på 40 år – så att vi kan få ordning på integrationen.
• Stärkt barns rättigheter och prioriterat välfärden.Vi kommer framåt också se till att resurserna till välfärden ökar varje år. Vi kommer särskilt fokusera på att korta vårdköerna.
• Tagit viktiga steg mot ny kärnkraft.
I grund och botten handlar det om vilket Sverige vi vill att våra barn och barnbarn ska växa upp i. Ett tryggare Sverige, ett Sverige med framtidstro. Där två vanliga löner räcker för att köpa ett hus. Där tjejer och killar kan röra sig tryggt hem på kvällen. Där mäns våld mot kvinnor bekämpas med samma kraft som gängkriminaliteten.
Mer kvar i plånboken – mer till familj och fritid
Vårt främsta ekonomiska löfte till svenska folket är 5 000 kronor mer i månaden för en vanlig barnfamilj.
Vi har redan presenterat delar av hur detta ska uppnås – bland annat slopad förmånsbeskattning av kollektivtrafikkort. Det kan ge en familj upp till 2 500 kronor mer i månaden. Dessutom har vi presenterat ett vallöfte om att skattebefria de första 500 000 kronorna i ISK-sparande.
Moderaterna går till val på att förstärka jobbskatteavdraget med upp till 1 000 kronor per månad. Det innebär att en familj där båda föräldrarna arbetar kan få upp till 2 000 kronor mer varje månad.
Vi vill också införa ett nytt jobbavdrag som innebär att arbetsrelaterade pensionsinkomster beskattas lägre samt förstärka jobbskatteavdraget för seniorer som arbetar.
Brottslingar ska sitta inne så att du kan vara ute
Vi har kommit långt i arbetet med att pressa tillbaka den grova brottsligheten. Men resan behöver fortsätta. Det dödliga gängvåldet har mer än halverats, men hälften återstår.
Parallellt vill vi ta oss an nästa stora trygghetshot: mäns våld mot kvinnor. Vi vill att mäns våld mot kvinnor ska straffas hårdare – med samma kraft som gängkriminalitet. Därför vill vi att möjligheten att dubblera straffen för vissa brott i nära relationer, särskilt grov kvinnofridskränkning, ska utredas.
– Det handlar om rättvisa, upprättelse och sätta brottsoffret först. När dessa farliga män låses in innebär det att de under dubbelt så lång tid förhindras att ge sig på nya brottsoffer. Samtidigt är det viktigt att samhällets reaktion återspeglar brottens allvar, säger partiledare Ulf Kristersson.
Vi vill också utreda om det kan bli lättare att dömas för grov kvinnofridskränkning. I dagens lagstiftning krävs att mannen upprepade gånger – minst tre gånger – har begått övergrepp mot en kvinna som han har eller har haft en nära relation med. Vi vill också se över om brottet ska kunna omfatta fall där det finns fler offer.
– Mäns våld mot kvinnor är det vanligaste formen av partnervåld. Att synliggöra det är också en viktig del i att bekämpa den här allvarliga brottsligheten, säger Ulf Kristersson.
Alternativet är höjda skatter
En socialdemokratiskt ledd regering skulle höja skatten för en vanlig familj med 4 400 kronor per månad – det är i alla fall vad som krävs för att täcka finansieringsgapet i deras budget. Dessutom går de till val på en politik som skulle vara mycket skadlig för svensk ekonomi och undergräva arbetslinjen. Senast Socialdemokraterna styrde höjdes eller infördes 46 skatter.
Den här gången föreslår de rödgröna:
• Höjd skatt på arbete.
• Ny skatt på bolån.
• Höjd skatt på sparande.
• Höjda skatter på drivmedel.
• Fastighetsskatt.
De rödgröna står fortsatt bakom det transportmål som endast kan nås genom att höja bränslepriserna med uppemot 10 kronor per liter.
Valet i september blir en folkomröstning om höjda skatter. Om vi ska fortsätta framåt och bygga ett tryggare och rättvisare Sverige, eller gå tillbaka till den politik som satte vårt land i stora problem.
