Mellanvårdsplatser
Mellanvårdsplatser och vårdens beredskap
Vi moderater har länge drivit frågan om mellanvårdsplatser. Det vill säga platser för patienter som är för friska för sjukhus men för sjuka för att vårdas hemma. Arbetet är påbörjat tack vare ett moderatlettstyre sedan 2023 men behovet är större. Fler mellanvårdsplatser minskar trycket på sjukhusen och skapar en tryggare övergång mellan olika vårdnivåer.
Pandemin visade oss hur snabbt förutsättningar kan förändras. Regionen behöver ha kapacitet att snabbt öka antalet vårdplatser vid kris. Lokaler som idag står outnyttjade, exempelvis Sandvikens sjukhus, bör kunna användas som beredskapsplatser och tas i bruk vid behov.
Vi vill stärka vårdens långsiktiga kapacitet genom fler vårdplatser i hela länet, inklusive hospice för att säkerställa värdig vård i livets slutskede.
Moderaterna Gävleborg ska verka för att:
- Öka antalet vårdplatser.
- Inrätta hospice i länet.
- Skapa beredskapsplatser i vården.
- Bygga ut antalet mellanvårdsplatser.
