Regionkansliet

Moderaterna i Region Stockholm
Besöksadress: Hantverkargatan 45, Landstingshuset
Postadress: Box 225 50 , 104 22 Stockholm
Växel: 08-737 25 00

Finansroteln

irene

Irene Svenonius
Finansregionråd
Regionstyrelsens ordförande, gruppledare
irene.lundqvist-svenonius@sll.se
08 737 41 31

 

lb

Charlotte Broberg
Fastighets- och serviceregionråd
charlotte.broberg@sll.se
08 737 41 70

 

gd

Gustaf Drougge 
Kanslichef
Ansvarig för kansliets övergripande arbete samt personalchef
gustaf.drougge@sll.se
073 200 31 10

 

t

Tobias Sjö
Chef för ledningskansliet 
tobias.sjo@sll.se
070 737 41 19

 

Fredrik Wevle
Regionrådssekreterare
Bevakar fastighets- och servicenämnden 
fredrik.wevle@sll.se 
070 737 52 79

Emil Botes
Regionrådssekreterare
Bevakar tillväxt- och regionplanenämnden
emil.botes@sll.se    
070-737 63 42

Harald Eiken
regionrådssekreterare
Bevakar forskningsberedningen
harald.eiken@sll.se
070-737 45 68

Erika Falck
Regionrådssekreterare
Regionrådets bokningar och engagemang
erika.falck@sll.se
070 737 43 57

 

Trafikroteln

kt

Kristoffer Tamsons
Trafikregionråd och vice gruppledare 
kristoffer.tamsons@sll.se
08 737 41 23

 

Claes Wersäll 
1:e Regionrådssekreterare
Bevakar Trafiknämnden samt ansvarig för rotelns övergripande arbete. 
claes.wersall@sll.se
070-737 41 90
 

​​Mattias Askerson
Regionrådssekreterare
mattias.askerson@sll.se
070-737 66 52

Harald Eiken
Regionrådssekreterare
harald.eiken@sll.se                  
070 737 45 68

Erika Falck
Regionrådssekreterare
Regionrådets bokningar och engagemang.


erika.falck@sll.se
070 737 43 57

 

Vård- och valfrihetsroteln

tn

Tobias Nässén
Tillgänglighets- och valfrihetsregionråd
tobias.nassen@sll.se


 

Pernilla Ohlin Beji 
1:e Regionrådssekreterare
Bevakar Hälso- och sjukvårdsnämnden samt ansvarig för rotelns övergripande arbete 
pernilla.ohlin-beji@sll.se 
070 737 41 32

ch

Carl Henrik Svenson
Regionrådssekreterare
Bevakar Hälso- och sjukvårdsnämnden samt underliggande beredningar och utskott
carl-henrik.svenson@sll.se
070 737 00 84

Erika Falck
Regionrådssekreterare
Regionrådets bokningar och engagemang.
erika.falck@sll.se
070 737 43 57


Kommunikationsavdelningen

Sara Persson
Pressekreterare, finansfrågor
Ansvarar för Irene Svenonius och Tobias Nässén
sara.e.persson@sll.se
070 737 62 55, pressjour 08-737 33 33

Emil Johansson
Pressekreterare trafik,
Pressanvarig för Kristoffer Tamsons
070-737 76 33, pressjour 08-737 33 33
emil.e.johansson@sll.se

Daniel Frisén 
Presskontakt för frågor som rör sjukvård och fastighetsfrågor. 
Ansvarar för Charlotte Broberg. 
daniel.frisen@sll.se
070-737 61 14, pressjour 08-737 33 33