Regionkansliet

Moderaterna i Region Stockholm
Besöksadress: Hantverkargatan 45, Landstingshuset
Postadress: Box 225 50 , 104 22 Stockholm
Växel: 08-737 25 00

Finansroteln

irene

Irene Svenonius
Finansregionråd
Regionstyrelsens ordförande, gruppledare
irene.lundqvist-svenonius@sll.se
08 737 41 31

 

lb

Charlotte Broberg
Fastighets- och serviceregionråd
charlotte.broberg@sll.se
08 737 41 31

 

gd

Gustaf Drougge 
Kanslichef
Ansvarig för kansliets övergripande arbete samt personalchef
gustaf.drougge@sll.se
073 200 31 10
 

d

Anna Borgs
Biträdande kanslichef 
Bevakar fastighets- och servicenämnden 
anna.borgs@sll.se
070 737 60 78

 

t

Tobias Sjö
Chef för ledningskansliet 
tobias.sjo@sll.se
070 737 41 19

 

Annica Johansson
Budgetchef
annica.h.johansson@sll.se
070 737 59 15

Jonas Lilleberg Eriksson
Regionrådssekreterare
Bevakar personal- och forskningsfrågor 
jonas.lilleberg-eriksson@sll.se
070 737 41 82

Erika Falck
Regionrådssekreterare
Ansvar för regionrådens kalender 
erika.falck@sll.se
070 737 43 57

 

Trafikroteln

kt

Kristoffer Tamsons
Trafikregionråd och vice gruppledare 
kristoffer.tamsons@sll.se
08 737 41 23
 


Claes Wersäll 
1:e Regionrådssekreterare
Bevakar Trafiknämnden samt ansvarig för rotelns övergripande arbete. 
claes.wersall@sll.se
070-737 41 90
 

Joakim Liljeberg 
Regionrådssekreterare
Bevakar trafiknämnd och tillhörande beredningar.  
joakim.liljeberg@sll.se 
070 737 72 63

Fredrik Wevle
Regionrådssekreterare
Bevakar trafiknämnd och tillhörande beredningar.
fredrik.wevle@sll.se 
070 737 52 79

Erika Falck
Regionrådssekreterare
Ansvar för regionrådens kalender
erika.falck@sll.se
070 737 43 57

 

Sjukvårdsroteln

tn

Tobias Nässén
Tillgänglighets- och valfrihetsregionråd
tobias.nassen@sll.se
 

 

Pernilla Ohlin Beji 
1:e Regionrådssekreterare
Bevakar Hälso- och sjukvårdsnämnden samt ansvarig för rotelns övergripande arbete 
pernilla.ohlin-beji@sll.se 
070 737 41 32

ch

Carl Henrik Svenson
Regionrådssekreterare
Bevakar Hälso- och sjukvårdsnämnden samt underliggande beredningar och utskott
carl-henrik.svenson@sll.se
070 737 00 84

Erika Falck
Regionrådssekreterare
Ansvar för regionrådens kalender
erika.falck@sll.se
070 737 43 57


Kommunikationsavdelningen

 

Sara Persson
Pressekreterare, finans och fastighetsfrågor
Ansvarar för Irene Svenonius och Charlotte Broberg
sara.e.persson@sll.se
070 737 62 55

ca

Caroline Opsahl
Pressekreterare, finans och fastighetsfrågor
Ansvarar för Irene Svenonius och Charlotte Broberg
caroline.opsahl@sll.se
070 737 43 35


Emil Johansson
Pressekreterare trafik,
Pressanvarig för Kristoffer Tamsons
070-737 76 33
emil.e.johansson@sll.se

Ellen Nilsson
Presskontakt Tobias Nässén
Projektledare för samhällskontakter
Ansvarig för brevsvar och egna mediekanaler
ellen.l.nilsson@sll.se
070 737 54 99