Presskontakter

Stockholms stad

För medieförfrågningar till de moderata borgarråden i Stockholms stad använd i första hand pressjournummer 08 508 29 222.

För kontakt med stadsbyggnadsborgarrådet Joakim Larsson, ring Moderaternas pressjour på 08 508 29 222.
 

Caroline Cederquist
Presschef
Ledning av pressavdelningen, samordning kommunikation och media gentemot övriga majoritetspartier, operativ medieplanering.
E-post: caroline.cederquist@stockholm.se
Telefon: 076-12 29 197, 08-508 29 222 (pressjour)

Charlotte M Nilsson
Pressekreterare Anna König Jerlmyr
Löpande medierelationer, pressmeddelanden, artiklar, insändare, omvärldsbevakning medier.
Telefon: 076-122 91 31
Email: charlotte.m.nilsson@stockholm.se

Helena Walentowicz
Pressekreterare Dennis Wedin
Löpande medierelationer, pressmeddelanden, artiklar, insändare, omvärldsbevakning medier.
helena.walentowicz@stockholm.se
Telefon: 076-12 29 148.

 
Region Stockholm

Sara Persson
Pressekreterare, finans och fastighetsfrågor
Ansvarar för Irene Svenonius och Charlotte Broberg
sara.e.persson@sll.se
070 737 62 55

Caroline Opsahl
Pressekreterare, finansfrågor
Mobil: 0707 37 43 35
Mail: caroline.opsahl@moderaterna.se

 

Ellen Nilsson
Presskontakt Tobias Nässén
070-737 54 99
ellen.i.nilsson@sll.se
 

Emil Johansson
Pressekreterare trafik,
Pressanvarig för Kristoffer Tamsons
070-737 76 33
emil.e.johansson@sll.se


Pressjour (M),  Stockholms läns landsting
08 737 33 33

Övriga presskontakter

Kommunalråd i Stockholms län
Kontakta de lokala företrädarna direkt enligt kontaktuppgifterna på www.moderaterna.net/kommunalrad