Kommunala valsedlar

Här presenteras de Moderata valsedlarna i Södermanland 9 kommuner i valet 2018.
För valresultat se www.val.se
Eskilstuna
1. Jari Puustinen, 49 år, kommunalråd, Eskilstuna
2. Göran Gredfors, 54 år, kommunalråd, Eskilstuna
3. Madeléne Tannarp, 50 år, teamledare, Eskilstuna
4. Ulf Ståhl, 72 år, sjöingenjör, Skogstorp
5. Ann Berglund, 66 år, socionom, Eskilstuna
6. Robin Tannarp, 25 år, studerande, Eskilstuna
7. Lars Olov Lundkvist, 75 år, ingenjör, Ärla
8. Stefan Biscevic, 20 år, studerande, Eskilstuna
9. Abshir Osman, 56 år, lärare, Skogstorp
10. Gunilla Ternert, 68 år, fd regionchef, Eskilstuna
11. Rafal Wisniewski, 52 år, biobanksansvarig, Eskilstuna
12. Ulla Grip, 57 år, chefssekreterare, Eskilstuna
13. Ulf Westerberg, 49 år, konsult, Eskilstuna
14. Tomas Jönsson, 43 år, civilekonom, Husby-Rekarne
15. Marko Biscevic, 20 år, studerande, Eskilstuna
16. Anna Asklöf, 45 år, åklagare, Torshälla
17. David Dishart, 50 år, molekylärbiolog, Eskilstuna
18. Tony Meshko, 40 år, frisör, Eskilstuna
19. Ilham Mahmood Ibrahim, 20 år, studerande, Eskilstuna
20. Muhammed Tahsin, 27 år, handläggare, Eskilstuna
21. Per Lundqvist, 67 år, civilekonom, Stora Sundby
22. Filip Rundström, 26 år, anestesisjuksköterska, Eskilstuna
23. Bernt Åke Edlund, 68 år, pensionär, Eskilstuna
24. Patrick Sannetjärn, 53 år, lagerarbetare, Eskilstuna
25. Louisa Fagarasan, 20 år, studerande, Eskilstuna
26. Servat Barzangi, 52 år, arbetsförmedlare, Eskilstuna
27. Ramona Grapenhielm, 56 år, förbundschef, Eskilstuna
28. Erik Ternert, 75 år, fd lagman, Eskilstuna
29. Ulla Stålberg, 69 år, advokat, Torshälla
30. Magnus Eriksson, 38 år, entreprenör, Eskilstuna
31. Håkan Linnskog, 65 år, konsult, Eskilstuna
32. Torbjörn Andersson, 56 år, affärsutvecklare, Eskilstuna
33. Ing-Marie Sandström, 59 år, sjuksköterska, Hållsta
34. Gunnel Ristander, 66 år, civilingenjör, Eskilstuna
35. Börje Lindqvist, 62 år, kundansvarig, Eskilstuna
36. Torgny Zetterling, 69 år, företagsledare, Eskilstuna
37. Susanne Henning Aihonen, 52 år, marknadsförare, Eskilstuna
38. Mats Blomberg, 64 år, småföretagare, Eskilstuna
Flen
1. Emma Dahlin, oppositionsråd, Flen
2. Katarina Lagerstedt, jurist, Flen
3. Sven-Gunnar Johansson, greenkeeper, Malmköping
4. Lisbeth Brevig, instruktör, Flen
5. Lotta Finstorp, riksdagsledamot, Mellösa
6. Ulla Lindström, socionom, Flen
7. Martina von Bothmer, HR-specialist, Malmköping
8. Kerstin Olsson, egenföretagare, Flen
9. Elisabeth Bergqvist, lärare, Mellösa
10. Thomas Norander, företagare, Sparreholm
11. Jessica Källström, förskolechef, Flen
12. Karl Holm, rättschef, Sparreholm
13. Dahir Ismail, lärare, Flen
14. Sonja Nordin, pensionär, Flen
15. Daniel Borgmyren, skolskjutschaufför, Sparreholm
16. Walburga Habsburg Douglas, jurist, Malmköping
17. Gustaf Lindström, forskningsingenjör, Flen
18. Susanne Sundelius, VD, Malmköping
19. Björn Zetterqvist, lantbrukare, Flen
20. Sirkka Mäenpää, pensionär, Flen
21. Gunnar Widell, gymnasielärare, Flen
22. Muhannad Salman Ramez, agronom, Flen
23. Susanne Thor Olesen, handledare, Flen
24. Archibald Douglas, lantbrukare, Malmköping
25. Ylva Norander, projektadministratör, Sparreholm
Gnesta
1. Ann-Sofie Lifvenhage, kommunalråd
2. Ingrid Jerneborg Glimne, senior
3. Kim Jarl, företagare
4. Anna Ekström, kundmarknadschef
5. Sven Andersson, pensionär
6. Sibylle Ekengren, lärare
7. Karin Braathen Gustavsson, kvalitetssamordnare
8. Mattias Eldros, konsult
9. Dan Glimne, speluppfinnare
10. Rebecka Sahlman, barnmorska
11. Astor Pettersson, projektledare
12. Anita Bell, barnmorska
13. Pernilla Lövström, småföretagare
14. Viktoria Dengg, försäkringsförmedlare
15. Thomas Gustavsson, företagare
16. Vasil Pema, distriktsläkare
17. Åke Nilsson, ingenjör
18. Anders Norström, agronom
19. Per Beskow, chaufför
20. Bo Eklund, försäljningschef
21. Mikael Sönner, läkare
22. Elin Schwerin, frisör
23. Martin Ahlstrand, mångsysslare
24. Johan Sahlman, key account manager
25. Peter Lifvenhage, lärare/brandmästare
26. Felix Jarl, produktionschef
27. Catharina Norberg, arbetsterapeut
28. Sten Hovmark, ingenjör
Katrineholm
1. Lars Härnström, konsult, Katrineholm
2. Christer Sundqvist, brandmästare, Forsa
3. Mirjana Cvrkalj, sjuksköterska, Katrineholm
4. Christoffer Öqvist, inköpare, Forsa
5. Birgitta Carlheim-Gyllensköld, barnmorska, Östra Vingåker
6. Carl-Magnus Fransson, VD, Bie
7. Helena Gärtner, administrativ chef, Floda
8. Fredrik Ahlman, brandmästare, Katrineholm
9. Johan Hartman, bergsingenjör, Katrineholm
10. Christina Granberg, veterinär, Bie
11. Milos Smitran, konstruktör, Katrineholm
12. Anders Karlsson, it-konsult, Valla
13. Ismaail Mahamed Mahamuud, ekonom, Katrineholm
14. Martin Edgélius, partiombudsman, Katrineholm
15. Fredrik Norén, företagare, Katrineholm
16. Mohamad Kouja, studerande, Katrineholm
17. Bo Johansson, företagare, Katrineholm
18. Torbjörn Jonsson, företagare, Floda
19. Ingrid Westman, fd lärare, Katrineholm
20. Christer Johansson, platschef, Valla
21. Anders Larsson, redovisningsassistent, Katrineholm
22. Birger Viding, säkerhetstekniker, Bie
23. Annie-Marie Carlsson, reklamkonsult, Katrineholm
24. Oscar Dieden, lantbrukare, Östra Vingåker
25. Bo Sivars, rektor, Katrineholm
26. Fredrik Hermelin, lantbrukare, Björkvik
27. Björn Lindeberg, VD, Katrineholm
28. Margareta Palmgren, marknadsekonom, Sköldinge
29. Kent Nguyen, studerande, Katrineholm
30. Lars F Eriksson, lantbrukare, Floda
Nyköping
1. Anna af Sillén, oppositionsråd, Sjösa
2. Petter Söderblom, kommunikationsansvarig, Ålberga
3. Jan Bonnier, lantbrukare, Stigtomta
4. Tommy Jonsson, civilingenjör, Halla
5. Maria Gilstig, distriktssköterska, Nyköping
6. Anniola Nilsson, restauratör, Nävekvarn
7. Johan Schenström, civilekonom, Nyköping
8. Klara Olander, kvalitetscontroller, Nyköping
9. Kaj Nilsson, projektledare, Nyköping
10. Karin Eriksson, kommunikatör, Nyköping
11. Maija Söderberg, egenföretagare, Jönåker
12. Fredrik Sjöberg, lantbrukare, Jönåker
13. Madelaine Clason Laxmi, egenföretagare, Nyköping
14. Thomas Böhlmark, politisk tjänsteman, Nyköping
15. Peter Howard, projektledare, Nyköping
16. Orvar Windisch, civilingenjör, Nyköping
17. Göran Nilsson, fd kommissarie, Nyköping
18. Ahmad Eid, företagsledare, Nyköping
19. Inger Sjulsson, lärare, Nyköping
20. Per Grönberg, apotekare, Nyköping
21. Jonas Carlsson Malm, restaurangägare, Stavsjö
22. Eva Sjöström, samordnare, Koppartorp
23. Martin Kildén Smith, sociolog, Nyköping
24. Mohamed Ali, maskiningenjör, Nyköping
25. Kerstin Windisch, fd enhetschef, Nyköping
26. Kjell Ericson, lantbrukare, Runtuna
27. Tommy Ljung, fd VD, Nyköping
28. Johan Stenberg, mekaniker, Nyköping
29. Birgitha Andersson, fd postmästare, Nyköping
30. Lana Lannecel, musikpedagog, Nyköping
31. Christer Carmonius, företagare, Nyköping
32. Ann-Christine Hartmann, marknadsekonom, Nyköping
33. Andreas Herlitz, företagare, Runtuna
34. Claes Hagerström, civilekonom, Nyköping
35. Therese Wachtmeister, ekonom, Nyköping
36. David Ekblad, flygteknisk inspektör, Nyköping
37. Allan Ejeblad, egenföretagare, Svärta
38. Johnny Roos, egenföretagare, Jönåker
39. Christer Persson, undersköterska, Nyköping
Oxelösund
1. Dag Bergentoft, oppositionsråd
2. Katarina Berg, chef produktkvalitét
3. Stefan Johansson, VD
4. Luiza Kaminska, pensionär
5. Mårthen Backman, lärare
6. Urpo Koivula, ingenjör
7. Bengt Björkhage, företagare
8. Haifaa Alkhaldi, förskolelärare
9. Tapio Helminen, IT-konsult
10. Eva Asthage, konsult
11. Zuber Sahi, sjökapten
12. Matti Koponen, språkvetare
13. Kirsten Bälldal Andersson, egen företagare
14. Stefan Andersson, IT-konsult
15. Anna-Maija Alajoki, filosofie magister
16. Odd Mattson, lagerarbetare
17. Magnus Råd, senior projektledare
18. Hans Molin, fd fastighetsskötare
19. Mikael Bälldal Andersson, lastbilschaufför
20. Thomas Toft, arbetsmiljöingenjör
21. Johan Hemmingson, handläggare
22. Lina Thor, järnverksarbetare/företagare
23. Anders Berglund, hamnarbetare
24. Margun Lundström, vårdlärare
25. Peter Martens, platschef
26. Heike Emmrich, lärare
27. Bo Jender, teknisk licentiat
28. Torbritt Bökman, handelslärare
29. Margaretha Jender, civilingenjör
30. Ingemar Urborn, ingenjör
31. Christina Holm, fd polisinspektör
32. Tonny Holm, sjöbefäl
Strängnäs
1. Jacob Högfeldt, kommunstyrelsens ordförande/ landsbygdsentreprenör, Stallarholmen
2. Magnus Stuart, entreprenör, Mariefred
3. Maria Ehrnfelt, registrator, Stallarholmen
4. Mikael Lagergren, säkerhetsdirektör, Strängnäs
5. Linda Strand, avdelningschef, Strängnäs
6. Sixten Skullman, verkstadsägare, Åkers Styckebruk
7. Anniqa Kronqvist, egen företagare, Stallarholmen
8. Charlotte Breyer, VD/marknadskommunikatör, Strängnäs
9. Gunnar Boman, kommunikatör, Mariefred
10. Kenneth Larsson, ingenjör, Strängnäs
11. Rabie Aldeeb, integrationssamordnare, Strängnäs
12. Anncharlotte Nilsson, kanslichef, Mariefred
13. Jan Heiniö, ekonom, Mariefred
14. Thore Berggren, journalist, Strängnäs
15. Tommy Strand, civilekonom, Strängnäs
16. Kerstin Dahlström, redovisningskonsult, Strängnäs
19. Jan Leiding, national account manager, Strängnäs
20. Inger Jansson, administrativ assistent, Stallarholmen
21. Diana von Rosen, rektor, Åkers Styckebruk
22. Christina Klingspor, beteendevetare/HR, Mariefred
23. Carl Lagergren, studerande, Strängnäs
24. Lars Larsson, företagskonsult, Strängnäs
25. Donald Wedel, örlogskapten, Strängnäs
26. Barbro Hedengren, koordinator, Mariefred
27. Bengt Hedengren, civilingenjör, Mariefred
28. Tony Raitis, entreprenör, Mariefred
29. Nils Gunnar Westerberg, redaktör, Strängnäs
30. Björn Sundfeldt, hamnkapten, Mariefred
31. Henrik Mörner, key account manager, Strängnäs
32. Jan Mimer, jur kand, Strängnäs
33. Stefan Hilmersson, projektledare, Strängnäs
34. Bibbi von Schéele, fd förskolechef/rektor, Åkers Styckebruk
35. Bengt Karlsson, fd polis, Stallarholmen
36. Aestan Orstadius, agronom, Strängnäs
37. Ewa Thalén Finné, ekonom/riksdagsledamot, Mariefred
38. Viktor Lundberg, studerande, Mariefred
39. Lilian Lagergren, larmoperatör, Strängnäs
40. Lasse Norin, kriminalinspektör, Strängnäs
41. Stefan Behrnetz, fil dr, Mariefred
42. Birgitta Öberg Boman, konsult, Mariefred
43. Robin Karlsson, systemutvecklare, Strängnäs
44. Per Hildebrand, leg. lärare, Åkers Styckebruk
45. Hans Andersson, ingenjör, Stallarholmen
46. Lennart Ahlström, guldsmed, Mariefred
47. Eva Sevdin, ekonomiassistent, Strängnäs
48. Lennart Sevdin, elinstallatör, Strängnäs
49. Nozhan Nikzad, statsvetare, Strängnäs
Trosa
1. Daniel Portnoff, 47 år, kommunalråd
2. Helena Koch, 54 år, sjuksköterska
3. Tomas Landskog, 69 år, försäkringsrådgivare
4. Lena Isoz, 60 år, anestesisjuksköterska
5. Michael Swedberg, 64 år, fil dr
6. Ann Larson, 55 år, kommunikatör
7. Sune G Jansson, 76 år, företagskonsult
8. Emma Koch, 25 år, personlig assistent
9. Dan Larson, 46 år, försäljningschef
10. Margareta Wallin, 72 år, fd kommunalråd
11. Patrik Sundberg, 47 år, företagare
12. Wilma Eliasson, 19 år, studerande
13. Monica Lindberg, 54 år, projektledare
14. Zeth Nyström, 72 år, coach/mentor
15. Linda Bernehjält, 44 år, affärsområdeschef
16. Birgitta Pettersson, 69 år, akupunktör
17. Stefan Odljung, 61 år, säljare
18. Nina Isoz, 39 år, egenföretagare
19. Ann Sofi Nyström, 63 år, event- och utställningskoordinator
20. Robin Johansson, 26 år, controller
21. Carl Löfgren, 18 år, ordförande MUF Trosa
22. Kerstin Karlstedt, 66 år, distriktssjuksköterska
23. Carl von der Esch, 48 år, förbundsjurist
24. Esbjörn Eriksson, 70 år, fotograf
25. Per Liljekvist, 72 år, fd sjukhusdirektör
26. Carina Helenius Lindgren, 68 år, pensionär
27. Jan Malmgren, 63 år, egenföretagare
28. Anne-Lise Pallesen, 71 år, utvecklingsledare
29. Ulf Struwe, 52 år, servicechef
30. Katja Watts, 48 år, civilingenjör
31. Roland Leek, 75 år, pensionär
32. Susann Markow, 50 år, stabschef
33. Bengt Larsson, 69 år, pensionär
34. Anne Glimhester, 46 år, manager
35. Joel Öhman, 35 år, entreprenör
36. Kristina Gilbert, 72 år, egenföretagare
37. Anders Markow, 43 år, produktionsledare
38. Marta Karipidou, 40 år, egenföretagare
39. Dag Örtqvist, 76 år, pensionär
40. Carin Ljunggren, 80 år, pensionär
41. Kent Tegel, 64 år, egenföretagare
42. Gunnar Wrangby, 76 år, pensionär
43. Kristin Boman, 52 år, hotellägare
44. Rolf Hugert, 76 år, jur kand
Vingåker
1. Charlotte Prennfors, oppositionsråd, Vingåker
2. Fredrik Andersson, förstelärare, Vingåker
3. Tommy Björkdal, enhetschef, Vingåker
4. Iréne Sandqvist, företagare, Vingåker
5. Anna Lejon, jurist, Julita
6. Roger Larsson, fd räddningschef, Vingåker
7. Björn Andersson, lantbrukare, Vingåker
8. Christer Nodemar, konsult, Vingåker
9. Marika Björkdal, sjuksköterska, Vingåker
10. Timo Granetin, elektriker, Österåker
11. Håkan Arvidsson, civilekonom, Högsjö
12. Tommy Persson, ekonomisk konsult, Vingåker
13. Susanna Ahnstrand, sjukpensionär, Vingåker
14. Kim Fröde, ekonom, Ålsäter
15. Anders Ljungström, företagare, Vingåker
16. Lotta Egeland, distriktssköterska, Vingåker
17. Carl-Adam Samuelsson, agronom, Vingåker
18. Britten Winström Nodemar, biomedicinsk analytiker, Vingåker
19. Agne Andersson, egenföretagare, Vingåker
20. Petra Andersson, administratör, Vingåker
21. Jim Lindström, företagschef, Vingåker