Nyhetsartikel
15 feb 2018

Regionvalsedlarna fastställda

Nu har alla fyra regionvalsedlar fastställts.

Etta på de olika listorna blev

Örebro-Lekeberg: Sebastian Cehlin Örebro
Västra: Ola Karlsson Karlskoga
Södra: Ulrika Björklund Hallsberg
Norra: Pär-Ove Lindqvist Lindesberg

Nedan finner du listorna sin helhet

Örebro-Lekeberg:

1 Sebastian Cehlin

2 Katarina Tolgfors

3 Lennart Carlsson

4 Anna Stark

5 Kristian Berglund

6 Håkan Söderman

7 Anders Brandén 

8 Marcus Ahltun

9 Emelie Jaxell

10 Isac Nordin

11 Ewa Leitzler 

12 John Hägglöf 

13 Johan Kumlin

14 Darko Spahic

15 Gustaf Söderman

16 Ann-Karine Jondelius

17 Eghbal Kamran

18 Johanna Reimfelt 

19 Sara Dicksen

20 Mustaf Cali Siyaad

21 Lars Elamson

22 Britt Åsling

23 Carl-Johan Fredriksson

24 Paula Åsman Granqvist 

25 Krister Eriksson

26 Ado Korda

27 Laurens Kämpe

 

Västra:

1. Ola Karlsson Granbergsdal
2. Anna Nordqvist Degerfors
3. Martin Hårsmar Karlberg
4. Linda Brunzell Aggerud
5. Anna Danielsson Rävåsen
6. Anna Ragén Bregården
7. Anneli Bramvehl Österleden
8. Alf Roseberg Granbergsdal
9. Nedim Karic Sandmo
10. Anette Israelsson Bohult
11. Annica Wetterling Bofors
12. David Öhrn Skranta
13. Margareta Rosberg Granbergsdal
14. Agneta Wästbjörk Skranta
15. Jan-Erik Averås Bråten
16. Ronnie Erhard Skranta

Södra:

1. Ulrika Björklund Hallsberg
2. Arne Kumm Askersund
3. Oskar Svärd Kumla
4. Torbjörn Appelqvist Hallsberg
5. Ebba von Scheéle Laxå
6. Margareta Engman Kumla
7. Åsa Windahl Alin Kumla
8. Emelie Rydström Mcquillan Hallsberg
9. Mbuche Lameck Laxå
10. Jari Kurttio Kumla
11. Rene Rijns Askersund
12. Elvir Vehabovic Kumla
13. Mattias Björklund Hallsberg
14. Ylva von Scheéle Laxå
15. Lennarth Helgesson Kumla
16. Geoffrey Lameck Laxå
17. Berry Keller Kumla
18. Rene Francis Askersund
19. Meliha Mehmed Askersund

Norra:

1. Pär-Ove Lindqvist Lindesberg
2. Tom Rymoen Nora
3. Maria Lönnberg Ljunsnarsberg
4. Eric Viduss Nora
5. Christina Johansson Hällefors
6. Tomas Klockars Lindesberg
7. Ulf Hilding Ljusnarsberg
8. Göran Gustafsson Lindesberg
9. Hassan Abdi Bidar Lindesberg
10. Renate Larssen Nora
11. Anna Florin Schmidt Hällefors
12. Bertil Jansson Lindesberg
13. Bengt Svensson Nora
14. Frank Thörnqvist Nora
15. Daniel Johansson Ljusnarsberg
16. Anniette Lindvall Lindesberg
17. Cecilia Albertsson Hällefors
18. Håkan Kangert Nora
19. Monika Klockars Lindesberg
20. Göran Strömqvist Hällefors
21. John Eriksson Lindesberg