Nyhetsartikel
8 dec 2017

Valsedlar fastställa till region och riksdag

Moderaterna Gävleborg genomförde nomineringsstämma i Bollnäs 25/11 där vi fastställde valsedlar till riksdag och region.

Följande valsedlar fastställdes på stämman

Riksdagen

1. Lars Beckman, Gävle
2. Viktor Wärnick, Söderhamn
3. Måns Montell, Gävle
4. Ewa Marja Andersson, Gävle
5. William Elofsson, Gävle
6. Adam Rydstedt, Hudiksvall
7. Linda Elgestad, Söderhamn
8. Anders Jansson, Gävle
9. Stina Berg, Ljusdal
10. Håkan Rönström, Hudiksvall
11. Therese Hammarberg, Gävle
12. Cecilia Nathander, Hudiksvall
13. Niclas Bornegrim, Gävle
14. Marjo Myllykoski, Söderhamn
15. Pekka Seitola, Gävle
16. Lars Stål, Söderhamn
17. Maria Unborg, Ovanåker
18. Alf Persson, Hofors
19. Linus Gunnarsson, Ockelbo
20. Fredrik Hegrelius, Gävle
21. Annika Erlandsson, Gävle
22. Jonas Brindmark, Gävle 
23. Mattias Ekström, Bollnäs
24. Petri Ekorre, Valbo
25. Chen Andersson, Sandviken
26. Mikael Jonsson, Ovanåker
27. Osman Dalgin, Gävle
28. Pär Johansson, Ovanåker
29. Kennet Hedman, Ljusdal
30. Annelen Kusmic, Gävle
31. Hans Sundgren, Söderhamn
32. Anders Fogeus, Gävle
34. Fredrik Röjd, Ljusdal
35. Anders Hedman, Tallin
36. Peter Johansson, Gävle

 

Regionfullmäktige

1,Patrik Stenvard,Gävle
2,Maria Molin,Ljusdal
3,Håkan Rönström,Hudiksvall
4,Camilla Strömberg,Gävle
5,Anders Jansson,Gävle 
6,Hans Olsson,Sandviken
7,Ann-Charlotte Granath,Gävle
8,Alexander Hägg,Söderhamn
9,William Elofsson,Gävle
10,Linda Elgestad,Söderhamn
11,Pia Jansson,Gävle
12,Tommy Ljung,Hudiksvall
13,Alf Persson,Hofors
14,Ewa Marja Andersson,Gävle
15,Daniel Arenholm,Nordanstig
16,Therese Hammerbarg,Gävle
17,Maria Unborg,Ovanåker
18,Birgitta Medin,Hudiksvall
19,Anders Fogeus,Gävle
20,Jonas Brindmark,Gävle
21,Stina Berg,Ljusdal
22,Mattias Ekström,Bollnäs
23,Per Bång,Bollnäs
24,Elisabeth Nordlander,Ockelbo
25,Marjo Myllykoski,Söderhamn
26,Peter Hallgren Stjerndorf,Gävle
27,Pekka Seitola,Gävle
28,Lars Stål,Söderhamn
29,Cecilia Nathander,Hudiksvall
30,Hans Sundgren,Söderhamn
31,Anders Bengtsson,Hudiksvall
32,Emma Karlsson,Gävle
33,Pär Johansson,Ovanåker
34,Kennet Hedman,Ljusdal
35,Petri Ekorre,Gävle
36,Lars Beckman,Gävle
37,Jan Rust,Gävle
38,Annika Erlandsson,Gävle
39,Torsten Myrgren,Hudiksvall
40,Christer Bergman,Sandviken
41,Gun Lundberg,Gävle
42,Peter Johansson,Gävle
43,Chen Andersson Liyu,Sandviken
44,Dragen Perkoviz,Sandviken
45,Mattias Broström,Gävle
46,Albin Hillberg,Gävle
47,Britt Unger,Söderhamn
48,Osman Dalgin,Gävle
49,Annelen Kusmic,Gävle
50,Mikael Brodin,Gävle
51,Anita Alm,Nordanstig
52,Ann-Mari Bergström,Sandviken

Riksdagskandidater
Lars Beckman
Riksdsagsledamot Gävleborgs län, Fullmäktigeledamot Gävle kommun

Gift är jag och dessutom har jag två tvillingdöttrar. Vi bor i Valbo men jag är född och uppvuxen i Norrbotten. 

Mer om Lars
Regionfullmäktige
Patrik Stenvard
Fullmäktigeledamot Region Gävleborg, Kommunalråd och Kommunstyrelsens ordförande Gävle kommun, Förbundsordförande Gävleborg
Mer om Patrik
Maria Molin
Regionråd i Opposition Region Gävleborg, Fullmäktigeledamot Ljusdal kommun
Mer om Maria