Nyhetsartikel
18 nov 2017

Dalamoderaternas riksdags- och landstingsvalsedlar i valet 2018

Vid nomineringsstämman den 18 november fastställdes följande valsedlar:

Riksdagsvalsedeln:

 

Efternamn

Förnamn

Kommun

1

Bohlin

Carl-Oskar

Borlänge

2

Åsebol

Ann-Britt

Falun

3

Bergman

Ulrik

Borlänge

4

Höglund

Malin

Mora

5

Rosén

Mikael

Falun

6

Persson

HåGe

Ludvika

7

Wiberg-G

Charlotte

Malung-Sälen

8

Carlsson

Christer

Falun

9

Eriksson

Stefan

Gagnef

10

Nordling

Mikaela

Ludvika

11

Larsson

Sebastian

Leksand

12

Norman

Nils-Åke

Älvdalen

13

Nyvall

Agneta

Borlänge

14

Enhörning

Catharina

Falun

15

Zetterberg

Veronica

Falun

16

Rydstedt

Lars

Mora

17

Willfox

Caroline

Säter

18

Bergman

Martin

Falun

19

Olsson

Mattias

Älvdalen

20

Ljungqvist

Björn

Falun

21

Östling

Mikael

Malung-Sälen

22

Thomasson

Johan

Avesta

23

Gustafsson

Erik

Malung-Sälen

24

Gustafsson

Jesper

Ludvika

25

Thorsell

Leo

Säter

26

Tomtlund

Martin

Smedjebacken

27

Gustafsson

Kjell

Falun

28

Axelsson

Sofia

Hedemora

29

Hansson van Nes

Sten

Orsa

30

Ollén

Fredrik

Rättvik

31

Pasanen

Jimmy

Borlänge

 

Landstingsvalsedeln:

 

Efternamn

Förnamn

Kommun

1

Berg

Ulf

Avesta

2

Carlsson

Christer

Falun

3

Wiberg-Gudmundsson

Charlotte

Malung-Sälen

4

Franklin

Gunilla

Falun

5

Rosén

Mikael

Falun

6

Persson

HåGe

Ludvika

7

Bergman

Ulrik

Borlänge

8

Frank

Håkan

Ludvika

9

Larsson

Sebastian

Leksand

10

Spjotgard

Gunilla

Mora

11

Källström

Carina

Älvdalen

12

Bergman

Martin

Falun

13

Willfox

Caroline

Säter

14

Granlund

Anna

Borlänge

15

Remning

Britt-Inger

Hedemora

16

Brunell

Christina

Smedjebacken

17

Norman

Nils-Åke

Älvdalen

18

Enhörning

Catharina

Falun

19

Israelsson

Kjell

Ludvika

20

Bergh

Leif

Falun

21

Bertelsen

Lena

Älvdalen

22

Alyas

Feasl

Borlänge

23

Forsén

Göran

Falun

24

Svens

Kent

Falun

25

Borg

Kerstin

Borlänge

26

Östling

Mikael

Malung-Sälen

27

Sandy

Mikael

Falun

28

Nyvall

Agneta

Borlänge

29

Bringborn

Anders

Borlänge

30

Ljungqvist

Björn

Falun

31

Juhlin

Christer

Mora

32

Axelsson

Sofia

Hedemora

33

Wiklund

Jan

Gagnef

34

Tomtlund

Cecilia

Smedjebacken

35

Gustafsson

Erik

Malung-Sälen

36

Johansson

Erik

Rättvik

37

Hessling

Maarit

Avesta

38

Vogt

Peter

Gagnef

39

Söderberg

Gunnel

Mora

40

Larsson

Joakim

Orsa

41

Moberg

Hans

Borlänge

42

Ottevall

Vanja

Falun

43

Olsson

Stefan

Vansbro

44

Holmström

Malin

Älvdalen

45

Gustafsson

Kjell

Falun

46

Kardell Broman

Linda

Ludvika

47

Svärd

Patrick

Gagnef

48

Bornesäter

Elin

Borlänge

49

Jonsson

Filip

Falun

50

Nohrén

Håkan

Falun

51

Jonsson

Håkan

Leksand

52

Tomtlund

Martin

Smedjebacken

53

Siljeholm

Roger

Säter

54

Frelin

Gunilla

Orsa

55

Pasanen

Jimmy

Borlänge

56

Larsbäck

Lisa

Falun

57

Ollén

Fredrik

Rättvik

58

Nises

Eva

Gagnef

59

Persson

Ronnie

Orsa

60

Hansson van Nes

Sten

Orsa